środa, 17 kwietnia 2013

Czechy – Jaromĕřice nad Rokytnou

Jaromĕřice nad Rokytnou to miasto w Czechach, leżące w południowo-zachodnich Morawach w kraju Vysočina. Miejscowość została założona w I połowie XII w., w dokumentach wzmiankowana po raz pierwszy w 1325 r. Przez kolejne wieki była własnością rodów magnackich: Meziřičskych, Rechenberków, Questenbergów i Kouniców. Ośrodek turystyczny i centrum kulturalne. Od 1999 r. w mieście odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuki pod patronatem światowej sławy słowackiego tenora Petera Dvorskiego. Najważniejszymi zabytkami miasta są zamek Questenbergów i kościół św. Małgorzaty.
Zamek Jaromĕřice nad Rokytnou, narodowy zabytek kultury, to jeden z najcenniejszych barokowych kompleksów pałacowych w Europie środkowej. Pierwszy zamek stanął w tym miejscu w czasach średniowiecza, po roku 1498 został przebudowany w stylu renesansowym. W latach 1700-1737 po raz kolejny przebudowany, z wykorzystaniem poprzedniej budowli, prawdopodobnie przez architekta austriackiego Jakoba Prandtauera dla ówczesnego właściciela Jana Adama Questenberga, mecenasa i miłośnika sztuki. Na zamku działał wówczas teatr, chór i orkiestra. Hrabia Questenberg stworzył galerię obrazów oraz zgromadził cenne zbiory biblioteczne. Zamek udostępniony jest do zwiedzania, w jego wnętrzach prezentowane są barokowe i rokokowe meble, obrazy, bogata kolekcja zegarów, porcelany, dawnych instrumentów muzycznych i tp.
Naprzeciw bramy wjazdowej zamku znajduje się barokowa kolumna Trójcy Świętej z 1716 r.
Obok zamku znajduje się park w stylu francuskim, przechodzący w park w stylu angielskim położony nad rzeczką Rokitną (Rokytnou). Łączna powierzchnia parku wynosi 9 ha. W parku odbywają się plenerowe koncerty Festiwalu Sztuki z udziałem czeskich i międzynarodowych muzyków i gwiazd operowych.
Połączony z zamkiem kościół św. Małgorzaty, barokowa budowla z I połowy XVIII w., kryta kopułą na planie elipsy (44 m wysokości). We wnętrzu znakomite przykłady rzeźby i malarstwa z XVIII w.
Wewnątrz zamku obowiązywał zakaz fotografowania, natomiast w kościele udało mi się zrobić parę zdjęć, przed niedzielną mszą.

 Kolumna Trójcy Świętej

Zamek od strony bramy wjazdowej

Zamek od frontu

Zamek od strony ogrodu


Kościół św. Małgorzaty i zamek od strony ogrodu
Kościół św. Małgorzaty

Kościół św. Małgorzaty

Kościół św. Małgorzaty

Kościół św. Małgorzaty - wnętrze

Kościół św. Małgorzaty - rzeźba patronki kościoła w ołtarzu głównym

Kościół św. Małgorzaty - ambona

Kościół św. Małgorzaty - wnętrze kopuły

Kościół św. Małgorzaty - fragment wnętrza kopuły


Lokalizacja miejsca


Wyświetl większą mapę

2 komentarze:

  1. Świetnie utrzymany obiekt. Często bywam w Czechach właśnie dla ich bogactwa kulturowego. No i dobrego jedzenia. Kolejne doskonałe zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twój komentarz na temat opublikowanego posta.