W oddalonej o ponad 4 km od pałacu w Nieborowie Arkadii znajduje się ogród romantyczny w stylu angielskim założony przez Helenę z Przeździeckich Radziwiłłową, żonę Michała Hieronima Radziwiłła właściciela Nieborowa.
Do zakładania ogrodu księżna przystąpiła w 1778 roku, a rozwijała go i komponowała przez ponad 20 lat, do swojej śmierci. Architektoniczną i ogrodową oprawę opracował Szymon Bogumił Zug przy dużym osobistym zaangażowaniu i udziale księżnej. Pomysły architektoniczne szkicowali Jan Piotr Norblin i Aleksander Orłowski, które realizował do 1797 roku Zug, a później Henryk Ittar. Helena Radziwiłłowa zgromadziła w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej oraz rzeźb antykizujących i kopii dzieł antycznych, a także ,,starożytności'' średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła swoiste muzeum w Świątyni Diany i w plenerze. Budowle powstałe w parku to między innymi: Grota Sybilli, Domek Gotycki, Łuk Grecki, Dom Murgrabiego, Świątynia Diany (z plafonem J.P. Norblina "Jutrzenka"), Akwedukt, Przybytek Arcykapłana (z płaskorzeźbą G. Staggi "Nadzieja karmiąca Chimerę"), Mur z Hermami, Cyrk. Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwoma wyspami.
W 1945 r. Park w Arkadii wraz z pobliskim zespołem parkowo-pałacowym w Nieborowie stały się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.
księżnej Heleny Radziwiłłowej z Przeździeckich.
Park w Arkadii
Park w Arkadii

Park w Arkadii - Grota Sybilli, u góry po lewej Gotycki Domek
Park w Arkadii - Łuk Grecki
Park w Arkadii - Dom Murgrabiego
Park w Arkadii - Przybytek Arcykapłana
Park w Arkadii - płaskorzeźba G.Staggi "Nadzieja karmiąca Chimerę"
Park w Arkadii - mały mur z Hermami
Park w Arkadii - wnętrze Świątyni Diany - głowa Niobe
Westalka - rzeźba z 1790 r. wzorowana na rzeźbach antycznych. Przedstawia ona prawdopodobnie popiersie Izabeli Czartoryskiej
Park w Arkadii - wnętrze Świątyni Diany
Park w Arkadii - zbiory sztuki antycznej w Świątyni Diany
Park w Arkadii - rzeźba Sfinksa nad stawem przed Świątynią Diany
Park w Arkadii - Świątynia Diany
Park w Arkadii - Świątynia Diany

Park w Arkadii - Świątynia Diany
Park w Arkadii - staw
Park w Arkadii - Skierniewka
Park w Arkadii - Skierniewka
Park w Arkadii - Skierniewka
Park w Arkadii - Skierniewka
Lokalizacja miejsca
Wyświetl większą mapę
Piękne miejsce. Świątynia Diany nad wodą przecudna.
OdpowiedzUsuńJa byłem w czasie letnim. Park w wydaniu jesiennym dodatkowo zyskał. Wspaniałe bogactwo kolorów, głównie żółci pięknie kontrastującego z błękitem nieba. Bardzo malownicze ujęcia.
OdpowiedzUsuńPiękne, pełne ciepła zdjęcia. Najbardziej podoba mi się Świątynia Diany. Można się rozmarzyć. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńPiękne jest skrzyżowanie starożytnych Szlaków Bursztynowych INO/Łuczniczka i INO/Jutrzenka. Trasy: RaDom-Skierniewice/Arkadia-Kutno i Inowłódz-Kutno- Inowrocław. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMi podoba sie zniszczona przez krzyzakow grota wrozki ,kolo swiatyni jutrzenki diany. Krystyna
OdpowiedzUsuńBajeczne :)
OdpowiedzUsuń