środa, 29 stycznia 2020

Słowacja - Demianowska Jaskinia Wolności

W północnej części Niżnych Tatr w Dolinie Demianowskiej znajdują się dwie duże jaskinie górskie dostępne do zwiedzania dla turystów. Są to Jaskinie Lodowa oraz najbardziej znana i najpiękniejsza na Słowacji Jaskinia Wolności (Slobody). Jest ona bogata w różnorodne formy naciekowe takie jak: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, rzadko spotykane perły skalne, imponujące wysokie wieże i kolumny, kaskady, wodospady skalne i inne. Nacieki te zabarwione są na różne kolory: biały, żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony oraz ciemnozielony (od związków miedzi) i czarny (od związków manganu). Dominującym jest kolor czerwony od występujących tu w dużej ilości tlenków żelaza. W jaskini przepływa podziemny potok Demianowka oraz występują w niej liczne jeziorka i małe oczka wodne. Demianowską Jaskinię Wolności odkryli Alois Král i Adam Mišur w 1921 r. Trzy lata później, w sierpniu 1924 r., po wybudowaniu chodników i zainstalowaniu elektrycznego oświetlenia, jaskinię udostępniono turystom. Obecne wejście, usytuowane na zalesionym zboczu na wysokości 870 m n.p.m., zostało sztucznie przekopane w zimie 1928-1929. Wówczas też wykonanych zostało ok. 800 m chodników w nieudostępnionej przedtem części jaskini, w miejsce drewnianych kładek i mostków wykonano chodniki i zabezpieczenia betonowe lub żelbetowe, zainstalowano stalowe barierki oraz dodatkowe reflektory. Długość jaskini wynosi 11.117 m, a różnica poziomów 130 m. Tradycyjna mała okrężna trasa turystyczna ma 1.150 m długości i 86 m różnicy poziomów. Ekskluzywna długa okrężna trasa ma 2.150 m i taką samą różnicę poziomów. Temperatura powietrza w jaskini jest stała i waha się od 6,1 do 7 stopni C. 
Jaskinię zwiedzałem dwukrotnie w pełni sezonu letniego na długiej trasie. Na aparat fotograficzny musiałem wykupić dodatkowo dość drogi bilet. Tempo zwiedzania jest szybkie, nie licząc przystanków dla nudnych dziecinnych opowieści o różnych fantazyjnych i niezbyt ciekawych kształtach nacieków. Szczególne przyspieszenie następuje na dodatkowym odcinku długiej trasy, gdzie mija się w szybkim tempie korytarze pełne dużych i fantastycznych form krasowych. Na robienie zdjęć jest mało czasu - należy się spieszyć i mieć oczy szeroko otwarte. Nie ma czasu na rozejrzenie się w otoczeniu, wybór obiektów czy nawet ustawienie aparatu w odpowiedniej pozycji - trzeba strzelać jak popadnie w najciekawsze miejsca. Wiadomo - liczy się kasa, bo grupa goni grupę. W czasie tych dwóch wizyt zrobiłem dosyć dużo zdjęć, z czego większość do wyrzucenia. Mimo to, udało mi się wybrać kilkadziesiąt, które pokazuję dla zachęcenia osób niezdecydowanych. Jaskinia jest fantastyczna i warto ją chociaż raz zwiedzić, niekoniecznie nastawiając się na robienie zdjęć. Podawane tu nazwy większości form są powszechnie stosowane, jednakże w niektórych przypadkach dałem się ponieść własnej inwencji. Proszę więc o  tolerancję i wyrozumiałość.  

Stalagmity


Dopalająca się świeca

Potok Demianowka

Nacieki nad brzegiem Demianowki

Wielki stalaktyt


Małe oczko wodne

Wielka wieża



Pagody na wielkim wodospadzie

Galeria Krála - złote jeziorko

Galeria Krála  - złote jeziorko

Galeria Krála - różowa waza

Romeo i Julia

Stalagmit wielka pagoda

Wielki kamienny wodospad

Wielka kaskada


Sala Różowa - rokokowe lalki w liliowym jeziorku

Sala Różowa - rokokowe lalki i biała pagoda w liliowym jeziorku

Sala Różowa - perła skalna w liliowym jeziorku

Wielka bursztynowa pagoda


Wielki filar

Wielki filar

Kolorowa grota



Wielki złoty wodospad

Wielki złoty wodospad - fragment

Miodowa grota

Przekrój grupy stalaktytów

Janosikowa krew
 
Krwawy stalagnat


Nacieki nad oczkiem wodnym

Krwawe nacieki

Krwawe stalagmity

Zaczarowane jeziorko





Wspaniała wielka złota wieża



Szmaragdowe jeziorko

Szmaragdowe jeziorko

Czarodziejskie jeziorko





Wapienna grota

Komora Janačka - ambona

Komora Janačka - baldachim ambony

Komora Janačka - ambona

Wierzba płacząca

Baranie futro lub owsianka 



Oczko wodne










 
Korytarz wyjściowy


 

2 komentarze:

  1. Słowacy mają dużo pięknych jaskiń i ta niewątpliwie do nich należy. W Demianowskiej Jaskini Wolności byliśmy jakiś czas temu a Twoje zdjęcia całkowicie oddają jej piękno. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oprócz Harmaneckiej, zwiedziłem wszystkie słowackie jaskinie dostępne dla turystów. Mam trochę zdjęć i zamierzam jeszcze zrobić z nich parę postów. Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twój komentarz na temat opublikowanego posta.