piątek, 5 kwietnia 2013

Kwidzyn - zamek i katedra

Najważniejszym zabytkiem Kwidzyna jest zamek i katedra św. Jana Ewangelisty.
Zamek zaczęto budować w 1233 r. i ukończono w XIV w. Na przestrzeni dziejów był wielokrotnie przebudowywany, w zależności od potrzeb i okoliczności, i częściowo rozbierany. W czasie swego największego rozwoju (między XVI a XIX wiekiem) stanowił on czteroskrzydłowy, regularny kompleks z krużgankowym dziedzińcem wewnętrznym. W narożach wybudowano regularne czteroboczne wieże zwieńczone strzelistymi czterospadowymi dachami. Wyjątkiem pozostała wysoka 59 m. wieża znajdująca się w południowo-wschodnim narożu, będąca jednocześnie dzwonnicą katedry. Na przełomie XVIII i XIX w. zamek został częściowo rozebrany przez władze pruskie. Demontaż objął dwa skrzydła: wschodnie przylegające do katedry i reprezentacyjne skrzydło południowe od strony starego miasta, w którym znajdował się między innymi refektarz biskupi. Od tego czasu zamek stracił swą zamkniętą, regularną formę.
Charakterystycznym elementem zamku jest największa na terenie państwa krzyżackiego wieża sanitarno-obronna gdanisko, usytuowana w odległości 55 m. od zachodniego skrzydła zamku na najniższych terasach doliny wiślanej. Gdanisko jest połączone z głównym korpusem zamku gankiem wspartym na 5 kilkunastometrowych arkadach. Od północy znajduje się wieża studzienna połączona z zamkiem 2 arkadami, potocznie zwana małym gdaniskiem.
Obecny kościół św. Jana Ewangelisty był budowany od ok. 1325 r. jako katedra diecezji pomezańskiej i miejski kościół farny. Budowę ukończono w II połowie XIV w. Od 1993 r. pełni ona funkcję konkatedry diecezji elbląskiej i siedziby kapituły kwidzyńskiej. Katedra od początku stanowiła jeden kompleks budynków w połączeniu z warownym zamkiem kapituły pomezańskiej. Kościół jest budowlą gotycką, ceglaną, orientowaną. Składa się z pięciobocznie zamkniętego, dwukondygnacyjnego chóru i wydłużonego pięcioprzęsłowego korpusu o charakterze pseudo-bazyliki. Prezbiterium i nawa główna pokryte są sklepieniem gwiaździstym z żebrem przewodnim, nawy boczne sklepieniem trójdzielnym. Zachodnia elewacja świątyni łączyła się bezpośrednio z zamkiem kapitulnym. Od strony południowo-zachodniej wzmocniła ją wysoka wieża, pełniąca nie tylko rolę dzwonnicy, ale też funkcje obserwacyjno-obronne jako główna wieża zamkowa.

Katedra i zamek

Katedra i zamek

Katedra od strony absydy

Wieża zamku - dzwonnica katedry

Wieża zamku - dzwonnica katedry

Zamek

Gdanisko

Gdanisko

Gdanisko i zamek - widok ogólny

Gdanisko i zamek - widok ogólny

Gdanisko

Zamek i gdanisko - widok ogólny

Gdanisko

Widok przez arkadę wieży studziennej

Wieża studzienna - małe gdanisko

Zamek

Zamek od strony dziedzińca

Widok z dziedzińca zamku na gdanisko

Sklepienie gwieździste w jednej z sal zamku

Filar podtrzymujący sklepienie

Katedra - nawa główna

Katedra - prezbiterium

Katedra - główny ołtarz 

Katedra - widok nawy głównej w kierunku organów

Katedra - jedno z epitafiów

Jeden z dwóch zachowanych konfesjonałów protestanckich

Nawa boczna z zachowaną polichromią

Tryptyk z XVI w. , ołtarz dawnej polskiej gminy wyznaniowej

Lokalizacja miejsca


Wyświetl większą mapę

2 komentarze:

  1. Ładnie pokazałeś ten zamek. Zdjęcia świetne, jestem pod wrażeniem. A samo miejsce już dawno mam na liście do odwiedzenia, tylko jakoś mi nie po drodze.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie pokazałeś Kwidzyn, mam nadzieję że uda mi się tam wyskoczyć tego lata ponieważ chciałabym zobaczyć wizerunek św. Liberaty (ukrzyżowana kobieta z brodą w jednym bucie) jaki podobno znajduje się w katedrze. Z Tą świętą wiąże się bardzo ciekawa legenda co jeszcze bardziej zaostrza mój apetyt na tę podróż. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twój komentarz na temat opublikowanego posta.