środa, 22 maja 2013

Czechy – Kromĕřiž

Kromĕřiž to urocze, zabytkowe miasto na Morawach. Pierwsze pisemne wzmianki o nim, jako o osadzie handlowej pochodzą z XII wieku. Po roku 1260 za kadencji biskupa Bruna z Schauenburku znaczenie osady wzrosło. Kromĕřiž uzyskał charakter ufortyfikowanego miasta, rozpoczęto budowę kościoła Św. Maurycego. W 1411 r. król Wacław IV zatwierdził i jednocześnie rozszerzył przywileje miejskie. Od początku XVI wieku wzrosła pozycja Kromĕřiža jako administracyjnego centrum ołomunieckiego biskupstwa. Jednak podczas wojny trzydziestoletniej rozwijające się miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Rozległa odbudowa Kromĕřiža była zasługą biskupa Karola Liechtenstein-Castelcorn (1664-1695). Dzięki niemu miasto stało się skarbcem sztuki barokowej.
W roku 1777 Kromĕřiž dzięki podniesieniu rangi biskupstwa w Ołomuńcu stał się rezydencją arcybiskupów. W roku 1885 w mieście doszło do spotkania rosyjskiego cara Aleksandra III z cesarzem Franciszkiem Józefem I.
Podczas Wiosny Ludów w latach 1848-1849 odbywały się tu obrady austriackiego parlamentu, przeniesione z ogarniętego walkami rewolucyjnymi Wiednia. W 1997 r. miasto zwyciężyło w ogólnokrajowym konkursie „Historyczne Miasto Roku”, a w 1998 r. ogrody i zamek biskupów ołomunieckich zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kromĕřiž - fontanna na rynku

Kromĕřiž - Wydział Prawa

Kromĕřiž  - Gimnazjum

Kromĕřiž - kościół Świętego Jana Chrzciciela
Kościół św. Jana Chrzciciela – powstał w latach 1737-1768 u schyłku baroku. Architektura świątyni jest połączeniem austriackich i czeskich koncepcji budowniczych. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków barokowych na Morawach.

Kromĕřiž - wnętrze kościoła Świętego Jana Chrzciciela

Kromĕřiž - główny ołtarz w kościele Świętego Jana Chrzciciela

Kromĕřiž - kościół Świętego Maurycego
Kościół św. Maurycego – gotycki kościół założony w 1260 roku przez biskupa Bruna z Shauenburka. W późniejszych latach ucierpiał na skutek pożarów i wojen. Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie w stylu neogotyckim po pożarze w 1836 roku.

Kromĕřiž - główny ołtarz w kościele Świętego Maurycego

Kromĕřiž - widok z wieży Pałacu Arcybiskupiego na kościół Świętego Maurycego

Kromĕřiž - widok z wieży Pałacu Arcybiskupiego na kościół Wniebowzięcia NMP

Kromĕřiž - Pałac Arcybiskupi
Pałac Arcybiskupi – pierwotnie gotycko-renesansowy zamek został zniszczony przez wojska szwedzkie w 1643 r. Za czasów biskupa Karola Liechtensteina została przeprowadzona wielka przebudowa zamku, kierowana przez włoskiego architekta Giovanniego Pietra Tencallę, na rezydencję w stylu wczesnego baroku. Pałac służył jako rezydencja biskupia i centrum administracyjne biskupstwa w Ołomuńcu. W pałacu znajdują się zabytkowe sale ze stylowymi wnętrzami, galeria obrazów, będąca po praskiej drugą co do wielkości kolekcją malarstwa w Republice Czeskiej (dzieła m.in.: Tycjana, Veronese, Van Dycka, Lucasa Cranacha i innych), cenne archiwum muzyczne, zabytkowa biblioteka. 

Kromĕřiž - Pałac Arcybiskupi

Kromĕřiž - brama wjazdowa do Pałacu Arcybiskupiego

Kromĕřiž - widok z wieży na dziedziniec Pałacu Arcybiskupiego 

Kromĕřiž - widok na Pałac Arcybiskupi od strony ogrodu

Kromĕřiž - widok z Pałacu Arcybiskupiego na ogród

Kromĕřiž - plafon z galerii malarstwa Pałacu Arcybiskupiego

Kromĕřiž - plafon z galerii malarstwa Pałacu Arcybiskupiego

Kromĕřiž - rotunda w Ogrodzie Kwiatowym
Ogród Kwiatowy to unikalny przykład ogrodu barokowego na terenie Czech. Powstał w latach 1666-1675 według projektu F. Lucchese i G.P. Tencalli. W ogrodzie znajduje się kolumnada o długości 224 m z posągami przedstawiającymi postacie z mitologii greckiej. Pośrodku parku znajduje się ośmioboczny pawilon (rotunda) ozdobiony zabytkowymi rzeźbami, freskami i mozaikami.

Kromĕřiž - wnętrze kopuły rotundy w Ogrodzie Kwiatowym

Kromĕřiž - wnętrze kopuły rotundy w Ogrodzie Kwiatowym

Kromĕřiž - wnętrze kopuły rotundy w Ogrodzie Kwiatowym

Kromĕřiž - fontanna w Ogrodzie Kwiatowym

Kromĕřiž - kolumnada w Ogrodzie Kwiatowym

Kromĕřiž - Ogród Kwiatowy

Kromĕřiž - widok z kolumnady na Ogród Kwiatowy

Kromĕřiž - widok z kolumnady na Ogród Kwiatowy

Kromĕřiž - widok z kolumnady na Ogród Kwiatowy

Kromĕřiž - widok z kolumnady na Ogród Kwiatowy

Kromĕřiž - widok z kolumnady na Ogród Kwiatowy

Lokalizacja miejsca


Wyświetl większą mapę