wtorek, 12 września 2017

Tokio - Ogrody Hama Rikyu

Ogrody Hama Rikyu to teren parkowy w dzielnicy Chuo, znajdujący się u ujścia rzeki Sumida do Zatoki Tokijskiej. To liczący około 25 ha teren zielony zagospodarowany wokół stawu Shioiri otoczony przez fosę wypełnioną wodą z Zatoki. W XVII w. jeden z członków rodziny Tokugawa, Matsudaira Tsunashige, osuszył część płycizn Zatoki Tokijskiej i utworzył tereny do polowań na kaczki. W 1654 r. zdecydował się zbudować tam rezydencję mającą służyć za dom gościnny dla daimyo (panów feudalnych) odwiedzających Edo (Tokio) oraz miejsce szkolenia sokołów.
W 1877 r. park przeszedł na własność Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na jego terenie został postawiony jeden z pierwszych murowanych budynków w Japonii. Służył on jako lokum dla zagranicznych gości. W 1879 r. gościł tam prezydent Stanów Zjednoczonych, Ulysses Grant, podczas swojej podróży do Japonii. Budynek ten został zniszczony w 1889 r. Rok później prawa własności do parku otrzymała rodzina cesarska. W wyniku trzęsienia ziemi w Kanto w 1923 r. i licznych bombardowań miasta w trakcie II wojny światowej ogrody Hama Rikyu zostały zniszczone. W 1945 r. rodzina cesarska przekazała park władzom miasta z przeznaczeniem do użytku publicznego. W dniu 19 kwietnia 1946 r. odbyła się ceremonia otwarcia parku, która zapoczątkowała jego odbudowę. W roku 1952 park został uznany za dobro kultury narodowej. 
Cały kompleks stworzony został wokół stawu Shoiri, który jest ulubionym miejscem odpoczynku zwiedzających. Jest to sztuczny zbiornik zasilany słoną wodą z Zatoki. W centrum stawu jest mała wysepka Nakajima, połączona z lądem za pomocą trzech drewnianych mostków. Na wysepce tej znajduje się Nakajima-no ochaya pawilon herbaciany sprzedający herbatę i słodycze dopasowane do tradycji ceremonii herbacianej. Pawilon został wzniesiony w 1707 r. i stanowił miejsce wypoczynku lokalnej arystokracji Edo. Zniszczony dwukrotnie: w 1724 r. i podczas wojny w 1944 r. został odtworzony według pierwotnego kształtu. Do ogrodów można się dostać z lądu lub wodą statkiem z przystani Asakusa. 
W parku rosną głównie drzewa wiecznie zielone i wspaniałe sosny bonsai, które spotyka się tu na każdym kroku. Osobliwością jest 300-letnia sosna, której nie udało mi się zobaczyć. W jednym z przewodników przeczytałem, że nie przetrwała bombardowań w czasie II wojny światowej (co okazało się nieprawdą) i nawet nie próbowałem jej odnaleźć. Ponadto w parku znajduje się duży ogród kwiatowy i zakątek sakura z drzewami wiśni iluminowanymi nocą w porze kwitnienia. Tych części parku nie zwiedzałem z uwagi na duży obszar i ograniczony czas jakim dysponowałem. 

Piesza alejka wzdłuż muru parku Hama Rikyu

Kanał wzdłuż murów parku Hama Rikyu

Most prowadzący do wejścia do ogrodów

Ogród w okolicy wejścia Enryo-kan
Martwa sosna pozostawiona jako element dekoracyjny parku

W parku znajdują się również drzewa, które jesienią przybierają kolorowe barwy, lecz nie stanowią dominującego elementu krajobrazu

 
Pomnik Umashimadenomikoto, boga wojny, który u boku cesarza Jimmu uczestniczył w walkach we wschodniej Japonii. 
Pomnik powstał z okazji srebrnych godów cesarza Meiji w roku 1894.
Ta sosna może nie ma 300 lat, ale jest zapewne stara


Widok z parku na wieżę telewizyjną Tokyo Tower

Widok z parku na Tokyo Tower


Widok z brzegu stawu na pawilon herbaciany Nakajima-no ochaya

Ten gatunek kaczek jest tu bardziej rozpowszechniony niż nasze krzyżówki

Pawilon herbaciany na tle okolicznych wieżowców

Pawilon herbaciany pośrodku stawu Shoiri

Mostek na wysepkę Nakajima

Pawilon herbaciany 

Pawilon herbaciany od strony zewnętrznego tarasu

Zaglądam do środka pawilonu herbacianego przez przeszklone ściany

Wnętrze pawilonu herbacianego - starsi klienci siadają przy stoliczkach

Wnętrze pawilonu herbacianego - młodsi klienci siadają w kucki na matach 

Wyposażenie pawilonu jest dyskretne i niezwykle gustowne - brak jakichkolwiek zbędnych elementów

Maleńki ogródek w stylu japońskim na wysepce przy pawilonie herbacianym

Widok z wysepki na wieżowce za parkiem

Widok z wysepki na staw i wieżowce otaczające park

Widok z wysepki na park na drugim brzegu stawu Shoiri

Widok z wysepki na drugi brzeg stawu Shoiri

Mostek O-tsutai-bashi prowadzący z wysepki na brzeg stawu