wtorek, 16 maja 2017

Francja - Lourdes

Lourdes to największe we Francji i najbardziej znane na świecie sanktuarium maryjne i ośrodek pielgrzymkowy, odwiedzany rocznie przez blisko 6 milionów osób. Jest to niewielkie miasto w południowo-zachodniej Francji u podnóża Pirenejów, leżące nad rzeką Gave de Pau w departamencie Wysokie Pireneje. 
W okresie od 11 lutego do 16 lipca 1858 roku 14-letnia wiejska dziewczyna Bernadette Soubirous doświadczyła w sumie 18 objawień Pięknej Pani, która w święto Zwiastowania powiedziała jej w miejscowym dialekcie: Que soy era Immaculada Conceptiou - "Ja jestem Niepokalane Poczęcie". Objawienia te miały miejsce w grocie Massabielle nad rzeką poza miastem. Świadkami objawień i dziwnego zachowania się dziewczyny byli okoliczni mieszkańcy. Podczas objawień w grocie pojawiło się źródło wody, uznane odtąd za cudowne. W 1862 r. objawienia zostały uznane za autentyczne przez biskupa Tarbes, Bertranda-Sévèra Laurence'a. W roku 1891 papież Leon XII ustanowił dla Francji święto Objawienia się Matki Bożej w Lourdes, które papież św. Pius X w 1907 r. rozciągnął na cały Kościół.
W 1864 r. pochodzący z Lyonu rzeźbiarz Joseph-Hugues Fabisch, opierając się na wskazówkach Bernadetty, podjął się wykucia figury Matki Bożej. Figura ta, różniąca się nieco od jej opisu, została ustawiona w niszy groty, gdzie miały miejsce objawienia i stanowi wzór dla niezliczonej ilości kopii na całym świecie. 
Na skale ponad grotą w latach 1861-1872 postawiono dwa kościoły: najstarszy zwany kryptą i nad nim neogotycką Bazylikę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Przed nimi, na wysokości groty, w latach 1883-1899, wzniesiono wspaniałą bazylikę Różańcową w stylu bizantyjskim. 
Sama Bernadette Soubirous w 1866 roku wstąpiła do klasztoru sióstr miłosierdzia w Nevers, w środkowej Francji nad Loarą. Zmarła w roku 1879, a w 1933 r. została kanonizowana. Jej nienaruszone ciało w zakonnym habicie wystawione jest w pozłacanym przeszklonym sarkofagu w kaplicy kościoła klasztornego w Nevers.
W Lourdes byłem trzy razy na przedwiośniu, poza sezonem, w związku z czym nie było wielu turystów i pielgrzymów i mogłem spokojnie zwiedzić całe sanktuarium.  

Kalwaria bretońska 

Ogólny widok na obie bazyliki

Ogólny widok na obie bazyliki - u dołu bazylika Różańcowa, u góry Niepokalanego Poczęcia NMP 

Bazylika Niepokalanego Poczęcia NMP

Wieże bazyliki Niepokalanego Poczęcia NMP

 Wieże bazyliki Niepokalanego Poczęcia NMP

Widok na bazylikę Niepokalanego Poczęcia NMP z tyłu od strony Gave de Pau

Widok z tyłu na bazylikę Niepokalanego Poczęcia NMP

Grota Masabielska

Grota Masabielska
 
Fasada bazyliki Różańcowej

Wejście do bazyliki Różańcowej

Rzeźba Matki Boskiej Różańcowej nad wejściem do bazyliki

Krzyż i korona na kopule bazyliki Różańcowej

Widok z tarasu nad bazyliką Różańcową na szczyt kopuły i zamek

Górujący nad miastem zamek w Lourdes strzegł wejścia do dolin i przełęczy środkowych Pirenejów. Jego historia splata się z dziejami miasta. Wzgórze było obwarowywane już od VIII wieku. Obecny zamek powstał w XI w. i w ciągu wieków był umacniany i przebudowywany. Wielokrotnie zmieniał właścicieli i przeznaczenie (zamek obronny, więzienie). Obecnie mieści się w nim ciekawe Muzeum Pirenejskie.

Wnętrze Krypty - pierwszego kościoła na terenie sanktuarium

Wnętrze bazyliki górnej Niepokalanego Poczęcia NMP

Wnętrze kopuły bazyliki Różańcowej. Światło dzienne do bazyliki wpada tylko przez te okrągłe okna w kopule. Ponadto poszczególne tajemnice różańcowe oświetlone są dyskretnym światłem, stwarzającym nastrój kontemplacji. W bazylice panuje półmrok. Podobnie jak w świątyniach bizantyjskich, wnętrze kopuły i sceny tajemnic pokryte są mozaikami.

Widok wnętrza od strony wejścia. 
W aureoli wokół Matki Boskiej znajduje się napis "Przez Maryję do Jezusa". 

Wnętrze bazyliki Różańcowej - Tajemnice Radosne

Wnętrze bazyliki Różańcowej - Tajemnice Bolesne

Wnętrze bazyliki Różańcowej - Tajemnice Chwalebne

I Tajemnica Radosna - Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny

II Tajemnica Radosna - Nawiedzenie św. Elżbiety

III Tajemnica Radosna - Narodzenie Pana Jezusa

V Tajemnica Radosna - Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni

I Tajemnica Bolesna - Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu

II Tajemnica Bolesna - Biczowanie Pana Jezusa

III Tajemnica Bolesna - Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa

IV Tajemnica Bolesna - Dźwiganie krzyża na Kalwarię

V Tajemnica Bolesna - Śmierć Pana Jezusa na Krzyżu

I Tajemnica Chwalebna - Zmartwychwstanie Pana Jezusa

II Tajemnica Chwalebna - Wniebowstąpienie Pana Jezusa

III Tajemnica Chwalebna - Zesłanie Ducha Świętego

IV Tajemnica Chwalebna - Wniebowzięcie Matki Boskiej

Na prawo od bazyliki Różańcowej przy placu Różańcowym znajduje się wielka podziemna bazylika św. Piusa X zbudowana w latach 1957-1958 według projektu architekta Pierre'a Vago i konsekrowana 25 marca 1958 w 100. rocznicę objawień w Lourdes. Konsekrował ją kardynał Giuseppe Roncalli, przyszły papież Jan XXIII. Jest to potężna podziemna budowla z betonu w kształcie odwróconej łodzi. Do wnętrza prowadzi sześć wejść, przystosowanych również dla osób chorych na wózkach. Nawa jest owalna, ma 191 m długości, 61 m szerokości i 10 m wysokości i może pomieścić 25.000 osób. Posadzka lekko zniża się w kierunku centrum bazyliki, gdzie znajduje się umieszczony na podwyższeniu ołtarz główny. W czasie pielgrzymek, od kwietnia do października w każdą niedzielę i środę w bazylice odprawiana jest msza międzynarodowa.

Na obrzeżu tarasu nad bazyliką Różańcową ustawione są marmurowe figury świętych

Święty Marcin - jeden z wielkich patronów Francji 

Schodząc esplanadą w kierunku miasta mija się figurę Bernadetty jako pasterki

 ...oraz drugą figurę Bernadetty jako świętej w stroju zakonnym 

Wielka figura Marii Panny na początku prowadzącego do miasta bulwaru jej imienia

Figura Marii Panny Niepokalanej z Lourdes w zbliżeniu

Jeden z wielu sklepów z dewocjonaliami. 
Wielkim powodzeniem cieszą się rożnej wielkości pojemniki - bidony i buteleczki w kształcie figurki Matki Boskiej - na wodę z Lourdes

Jeden z wielu sklepów z pamiątkami i dewocjonaliami