środa, 16 maja 2018

Japonia - Hiroszima

Dla wszystkich ludzi na świecie Hiroszima kojarzy się z pierwszym w dziejach użyciem w wojnie bomby atomowej. Zrzucona przez Amerykanów w dniu 6 sierpnia 1945 r. bomba atomowa obróciła miasto w ruinę i pociągnęła za sobą olbrzymią liczbę ofiar ludzkich - łącznie ok. 250 tysięcy, w tym ok. 100 tysięcy zabitych bezpośrednio po wybuchu. Ta niespotykana w dziejach ludzkości tragedia zrodziła w samej Hiroszimie, w Japonii i na świecie ruch na rzecz pokoju i zakazu użycia broni atomowej. W odbudowanej Hiroszimie, niedaleko epicentrum wybuchu bomby powstał Park Pomnik Pokoju (Peace Memorial Park) mający na celu stałe przypominanie o tej tragedii i szerzenie idei pacyfistycznych.
W Hiroszimie byłem niecałe 24 godziny. W tym czasie oprócz spraw służbowych udało mi się wygospodarować tylko ok. 2 godzin na zwiedzenie Pomnika Parku Pokoju. Było szaro, pochmurno, zaczął siąpić drobny deszcz, co sprawiało smutne i przygnębiające wrażenie. Niestety nie starczyło czasu na zwiedzenie chramu Itsukushima ze słynną cynobrową torii stojącą w wodzie u brzegu wyspy Miyajima.

Pomnik ofiar bomby atomowej, przed którym stoją zawsze świeże kwiaty

Na osi pomnika i ocalałej po wybuchu żelbetowej konstrukcji Centrum Promocji Przemysłu stoi wielki znicz

Staw z wielkim zniczem

Pod tą szklaną kopułą pod ziemią znajduje się dwupiętrowe pomieszczenie z wyrytymi na ścianach nazwiskami wszystkich ofiar wybuchu bomby

Grupa japońskich uczniów przed Pomnikiem Dzieci Ofiar Bomby

Pomnik Dzieci Ofiar Bomby w zbliżeniu

Pomnik Miekichi Suzuki, znanego w Japonii autora literatury dziecięcej, który urodził się i zmarł w Hiroszimie w 1936 r. Nie był on ofiarą bomby. 

Pomnik Zmobilizowanych Studentów. 
Podczas wojny uczniowie starszych klas szkół średnich i studenci oprócz nauki musieli wykonywać różne prace na rzecz obronności.

Wieża zegarowa. 
W czasie uroczystości oficjalnych i rocznicowych na terenie Parku Pokoju zegar wybija godzinę i wygrywa wyłonioną w konkursie melodię.

Dzwon Pokoju

Alejka spacerowa w Parku Pokoju

Most na rzece Motoyasu. Ok. 200 m na północ, powyżej jej ujścia do rzeki Ota, nad mostem Aioi znajdowało się epicentrum wybuchu. 
Most ten był widocznym dla pilota punktem orientacyjnym do zrzutu bomby.

Żelbetowa konstrukcja Centrum Promocji Przemysłu prefektury Hiroszima, znana jako Kopuła Bomby Atomowej, 
pozostawiona jako pamiątka po wybuchu i ku przestrodze potomnym

Kopuła Bomby Atomowej - widok od strony rzeki Motoyasu

Kopuła Bomby Atomowej - widok od strony rzeki Motoyasu

Kopuła Bomby Atomowej - widok z drugiej strony

Kopuła Bomby Atomowej

Kopuła Bomby Atomowej - zbliżenie

Muzeum Pomnika Parku Pokoju

Wnętrze muzeum. W centralnej części muzeum znajduje się zajmująca 2 kondygnacje rekonstrukcja Kopuły Bomby Atomowej naturalnej wielkości.