piątek, 8 listopada 2019

Warszawa - jesień w Łazienkach Królewskich

Łazienki Królewskie to największy i najpiękniejszy park w Warszawie. Kojarzy się on nieodłącznie z ostatnim królem Polski Stanisławem Augustem Poniatowskim. Faktycznie, park i większość budowli znajdujących się na jego terenie powstała za czasów i była sfinansowana przez króla. Przygotowując się do objęcia tronu Poniatowski poszukiwał miejsca na swoją letnią rezydencją. Miejsce to znalazł pod Warszawą we wsi Ujazdów. Nieopodal zamku królowej Bony i jej córki Anny Jagiellonki znajdował się rozległy majątek należący do księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, który miał tam niewielki pałacyk kąpielowy. Król kupił ten teren od wdowy po Teodorze Lubomirskim, synu Stanisława Herakliusza. Król rozbudował pałacyk kąpielowy do obecnego stanu i wybudował szereg innych budowli, m. in. Biały Domek, Pomarańczarnię i dwa teatry - Teatr Stanisławowski i plenerowy Teatr na Wyspie. Jednocześnie cały teren przekształcony został we wspaniały park angielski z licznymi ciekami wodnymi - jeziorkami połączonymi kanałami.
W tym poście pokazuję zdjęcia wykonane w ciągu kilku ostatnich lat w miesiącu październiku z mojej bogatej kolekcji łazienkowskiej liczącej ponad 1000 zdjęć. Do umieszczenia go zainspirowała mnie tegoroczna jesień, która w Łazienkach była wyjątkowo urocza i pełna różnorodnych barw. Park ten wyróżnia się bogatym drzewostanem z  pięknymi okazami drzew, które jesienią stroją się we wspaniałe kolory.

Marcello Bacciarelli - portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (ze zbiorów Muzeum w Łazienkach)

Nieokreślony malarz - portret Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, pierwszego właściciela Łazienek (ze zbiorów Muzeum w Łazienkach) 

Pałac na Wodzie w/g projektu Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera

Pałac na Wodzie - fragment

Pałac na Wodzie - fragment

Rzeźba alegoria rzeki Bug 


Grupa rzeźb z białego marmuru Tankred i Klorynda, bohaterów poematu włoskiego poety okresu renesansu Torquato Tasso "Jerozolima Wyzwolona". Rzeźby te król zakupił we Florencji dla Łazienek. Po śmierci króla Łazienki wraz z wyposażeniem odziedziczył jego bratanek książę Józef Poniatowski. Rzeźbę odkupił od niego książę Jabłonowski jako dar dla Izabeli Czartoryskiej. Oryginał znajduje się do dziś w parku w Puławach. W warszawskich Łazienkach jest jego wierna kopia. 

Grupa rzeźb Tankred i Klorynda

 Nowa Pomarańczarnia, w której mieści się obecnie elegancka restauracja Belvedere

Nowa Pomarańczarnia od tyłu


Świątynia Egipska projektu Jakuba Kubickiego
 Staw pod Belwederem

Staw pod Belwederem

Staw pod Belwederem
Belweder 

Belweder

Świątynia Sybilli projektu Jakuba Kubickiego

Świątynia Sybilli

Świątynia Sybilli


Pomnik Cypriana Kamila Norwida - kopia rzeźby międzywojennej artystki Julii Keilowej


Pomnik Fryderyka Chopina projektu Wacława Szymanowskiego 

Pomnik Fryderyka Chopina

Pomnik Fryderyka Chopina

Pomnik Henryka Sienkiewicza projektu Gustawa Zemły

Wodozbiór


Popiersie cesarza Hadriana przed Starą Pomarańczarnią

Wielka altana w Ogrodzie Chińskim

Mała altana w Ogrodzie Chińskim

Mała altana w Ogrodzie Chińskim

Obie altany w Ogrodzie Chińskim

Mandaryn w Ogrodzie Chińskim