wtorek, 9 maja 2017

Saksonia - zamki Pillnitz i Moritzburg


Przy okazji wizyty w Dreźnie warto zwiedzić również dwa piękne zamki w pobliżu. Oba zostały przebudowane na zlecenie Augusta II Mocnego. Mówi się, że król rozczarowany efektami polityki zbliżenia z Francją stracił zapał do wykańczania swego Wersalu, jakim był Zwinger i poświęcił się 2 rezydencjom poza stolicą – zamkom Pillnitz i Moritzburg.  
PILLNITZ obecnie jedna z dzielnic Drezna, położona we wschodniej części miasta nad Łabą. Atrakcją turystyczną Pillnitz jest barokowy pałac w modnym wówczas stylu japońskim.  Park wokół pałacu założono jeszcze w 1539 r., podczas budowy kościoła. Powstałe budowle parkowe były później przebudowywane w stylu barokowym, a pierwotny kościół zburzono. Posiadłość tę otrzymała w darze faworyta Augusta II Mocnego, hrabina Cosel, która niewiele się nim interesowała. Wolała przebywać w Dreźnie w wybudowanej dla niej przez króla rezydencji w pobliżu zamku elektorskiego Residenzschloss. Po tym jak August odsunął ją od siebie za udział w spisku, a następnie uwięził na zamku w Stolpen, król sam dokończył przebudowę zamku, przekształcając go w letnią rezydencję. Powstały dwa bliźniaczo do siebie podobne pałace - Zamek Górny i Zamek Dolny nad Wodą, które w późniejszym okresie zostały połączone prostopadłym skrzydłem. Wokół zamku znajduje się wielki park w stylu angielskim z palmiarnią i budowlami parkowymi, dający możliwość wypoczynku i spacerów, a położenie nad brzegiem Łaby daje możliwość przejażdżek łodziami po rzece. 

Górny Zamek

Górny Zamek

Górny Zamek

Górny zamek z bliska

Na kapitelach kolumn Górnego Zamku widnieją monogramy Augusta II Mocnego 
oraz kartusze z jego herbami jako króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów i elektora Saksonii

Zamek Górny - sufit w stylu japońskim w holu wejściowym

Górny Zamek - jedno z wnętrz

Zamek Górny - wnętrza

Zamek Dolny 

Zamek Dolny 

Zamek Dolny 

Zamek Dolny 

Zamek Dolny 

Zamek Dolny 

Zamek Dolny 

Zamek Dolny 

Zamek Dolny 

Na kapitelach kolumn Dolnego Zamku figurują monogramy króla Augusta II Mocnego oraz ordery Orła Białego. 
Order ten ustanowił August II Mocny w Tykocinie na Podlasiu.

Dolny Zamek nad Wodą - widok od strony Łaby

Dolny Zamek nad Wodą - widok od strony Łaby

Od Dolnego Zamku schodzą paradne schody do samej wody, umożliwiające cumowanie łodzi i statków na przejażdżki po Łabie

Takimi właśnie gondolami odbywały się przejażdżki króla i dworu po Łabie. 
Jedna z nich eksponowana jest w parku zamkowym.

W zbiorach zamku znajdują się te oto portrety władców Polski i Saksonii.
Louis de Silvestre - król August II Mocny i jego ślubna małżonka Krystyna Eberhardyna von Brandenburg-Bayreuth. Nie była ona koronowana na królową Polski. Do końca życia była wierną protestantką i nigdy nie zgodziła się przyjechać do Polski w obawie, że może być zmuszona do przejścia na katolicyzm. Papistów darzyła głęboką pogardą. Na koronację w Krakowie August II Mocny przyjechał z dwoma metresami: Austriaczką - hrabiną von Esterle i Turczynką Fatimą, która opiekowała się jego nieślubnym synem ze związku z Aurorą von Königsmarck - Maurycym Saskim, przyszłym marszałkiem Francji.

Louis de Silvestre - portrety króla Augusta III Sasa i jego małżonki Marii Józefy Habsburg. W przeciwieństwie do Krystyny Eberhardyny, Maria Józefa była koronowana na królową Polski (ostatnią) i była żarliwą katoliczką. Jej mąż, August III, mimo usilnych sprzeciwów matki, przeszedł na katolicyzm w Bolonii podczas podróży kawalerskiej po Europie. 

 Skrzydło łączące Zamek Górny z Dolnym

Skrzydło łączące oba zamki

Widok od strony ogrodu na skrzydło łączące oba zamki

Skrzydło łączące oba zamki - sala balowa 

Wnętrze kaplicy

Kaplica - ołtarz główny i jeden z witraży

Na ścianie bocznej kaplicy przedstawione są sceny z życia Matki Boskiej

Na sklepieniu kaplicy przedstawione są sceny: Zaśnięcia Matki Boskiej,

Wniebowzięcia

...i Koronacji Matki Boskiej

Park w stylu angielskim

Oranżeria i chiński pawilon w parku

W palmiarni eksponowane są rzeźby polskiej artystki Magdaleny Chodakowskiej, która mieszka w okolicach Pillnitz 

Kwiaty w palmiarni

Kwiaty w palmiarni

Nieokreślony malarz - portret Anny Konstancji von Hoym, hrabiny Cosel [ze zbiorów Muzeum w Łazienkach Królewskich w Warszawie]
Historia zamku związana jest z jej osobą. Po nawiązaniu romansu król August II Mocny podarował jej zamek w Pillnitz. Wprawdzie nie przyczyniła się ona do jego rozbudowy, ale zamek odegrał pewną rolę w jej burzliwym życiu. Gdy została odsunięta przez króla i poczuła się zagrożona w Dreźnie, wyjechała do Pillnitz. Również tu nie czując się pewnie wyjechała do Berlina, a następnie do Halle. Ukrywała się tam przez blisko 2 lata, zanim nie została aresztowana na rozkaz króla i w wieku 36 lat uwięziona na zamku w Stolpen, gdzie spędziła 49 lat. Zmarła w wieku 85 lat. 

MORITZBURG to jeden z licznych niemieckich zamków na wodzie. Barokowy pałac znajduje się w miejscowości Moritzburg, ok. 15 km na północ od Drezna. Powstał w latach 1542-1546 jako pałac myśliwski dla księcia Maurycego Wettyna. W latach 1723-1733 na zlecenie Augusta II Mocnego, elektora Saksonii i króla Polski został przebudowany tak, aby móc pełnić funkcję wypoczynkową i reprezentacyjną. Dokonali tego dwaj królewscy architekci - Daniel Pöppelmann i Zacharias Longuelune. Pałacyk myśliwski przeistoczył się we wspaniały zamek z 4 narożnymi basztami, położony malowniczo na wyspie pośrodku jeziora. Powstał też rozległy park, a nad kanałem łączącym 2 jeziora, w odległości ponad kilometra od głównego zamku, pałacyk Bażantarnia z wolierami do hodowli łownego i egzotycznego ptactwa.
Przewodnim motywem wyposażenia zamku jest dworska sztuka polowania. Jedna z wielkich sal (Monströsensaal) zawiera kolekcję 39 patologicznie zniekształconych poroży, wraz ze słynnym 66 punktowym porożem jelenia szlachetnego, uważanym za największe w świecie. Na uwagę zasługują również kurdybanowe obicia w kilku salach oraz wspaniałe królewskie łoże nakryte kołdrą utkaną z kolorowych ptasich piór; nad łożem na ścianie wisi wielki barokowy kilim wykonany tą samą techniką.  

Zamek Moritzburg - pośrodku między basztami znajduje się kościół zamkowy z wysoką wieżą

Zamek Moritzburg

Zamek Moritzburg

Zamek Moritzburg

Zamek Moritzburg

Wjazd do zamku aleją kasztanową

Brama wjazdowa do zamku

Wjazd na dziedziniec zamku

 Widok zamku z dziedzińca

Okno i balkon nad wejściem do zamku 

Kartusz z herbami Saksonii i Rzeczypospolitej Obojga Narodów zwieńczony królewską koroną

Widok zamku od strony wyjścia do parku

Herby Augusta II Mocnego jako elektora Saksonii i króla Polski znajdują się na wszystkich budynkach z tamtej epoki, 
nawet na tym małym pawilonie przy wejściu do parku 

Zamek Moritzburg - widok od strony parku

Zamek Moritzburg - widok od strony parku

Widok zamku z brzegu jeziora w drodze do Bażantarni 

Widok zamku z brzegu jeziora w drodze do Bażantarni

Widok zamku z brzegu jeziora w drodze do Bażantarni

Z tej strony wyspy jezioro zostało skolonizowane przez szare gęsi

Z drugiego brzegu jeziora zamek wydaje się już bardzo daleko

Pomost z latarnią nad drugim jeziorem przy Bażantarni. Odbywały się tu wspaniałe uroczystości dworskie - plenerowe bale, 
pikniki, przejazdy łodziami po jeziorze, pokazy sztucznych ogni itp.

Bażantarnia to uroczy rokokowy pałacyk znajdujący się niedaleko brzegu drugiego jeziora. Jego architektem był Johann Daniel Schade. Budowę ukończono w 1776 roku. Ma wspaniałe wnętrza i jako ciekawostkę, podobnie jak w zamku, książęce łoże nakryte kołdrą i kilim z kolorowych ptasich piór. Należy dodać, że pióra te nie są malowane, lecz autentyczne, pochodzące od ptaków hodowlanych i egzotycznych. 
Radzę zwiedzać zamek i pałacyk oddzielnie. W pobliże Bażantarni dochodzi droga jezdna z parkingiem. Można również do niej dojść z zamku pieszo przez park wokół jeziora, co w obie strony daje ok. 5 kilometrowy spacer.

Pałacyk Bażantarnia

Pałacyk Bażantarnia