sobota, 16 września 2017

Tokio - inne ogrody i parki

W tym poście chcę przedstawić kilka ciekawych parków i ogrodów Tokio, które zwiedziłem, a których nie pokazywałem w postach tematycznych. Niestety, wielu innych nie udało mi się zwiedzić, ale w tym olbrzymim mieście jest ich tyle, że trzeba by na to poświęcić bardzo wiele czasu.

Ogród KIYOSUMI to tradycyjny japoński ogród w dzielnicy Faukagawa. Został zrealizowany według klasycznych zasad w latach 1878-1885 przez finansistę i przemysłowca Iwasaki Yataro. Ogród rozciąga się wokół stawu z 3 wysepkami. Jego charakterystyczną cechą jest mała architektura kamienna: mostki, brody, latarnie, kamienne aranżacje krajobrazu. Ciekawostką ogrodu są żółwie pływające w stawie i wygrzewające się na kamiennych wysepkach. Nad stawem znajduje się tradycyjna japońska herbaciarnia.

Ogród Kiyosumi, odpoczynek nad stawem

Ogród Kiyosumi, żółw

Ogród Kiyosumi, żółw na kamiennej wysepce

Ogród Kiyosumi, kamienny bród

Ogród Kiyosumi, kamienny bród

Ogród Kiyosumi, malownicza kompozycja z kamieni

Ogród Kiyosumi, kormoran siedzący na kamiennej pagodzie

Ogród Kiyosumi, herbaciarnia nad stawem

Ogród Kiyosumi, widok na wysepkę i herbaciarnię. Na wysepce i wokół widać czaplę siwą, czaplę nadobną i kaczki.

Ogród Kiyosumi, altanka kryta ryżową strzechą 

Park YOYOGI to największy i najbardziej znany park Tokio, leżący na pograniczu trzech ruchliwych dzielnic: Harajuku, Shibuya i Shinjuku. Na jego terenie znajduje się cesarski chram Meiji Jingu, Cesarski Skarbiec (muzeum) i wiele miejsc do rekreacji i czynnego wypoczynku. W obrębie parku znajdują się dwa niezależne ogrody: Irysowy i Nai-en, ulubiony ogród cesarza Meiji i cesarzowej Shoken. Do parku przylega stadion olimpijski Tokio. Pokazuję tu kilka migawek z barwnych alejek parku prowadzących do w/w obiektów, którym poświęciłem oddzielne posty. 

Kolorowe drzewa w parku Yoyogi

 Park Yoyogi

 Kolorowe drzewa w parku Yoyogi

 Kolorowe drzewa w parku Yoyogi

Czerwony klon w parku Yoyogi

Park Yoyogi

Park Yoyogi

Park Yoyogi

Park Yoyogi

Widok z parku Yoyogi na wieżowiec Do-Co-Mo w Sinjuku

Park SHIBA, pierwotnie otaczający świątynię Zojo-ji, obecnie łączy się z parkiem pod wieżą telewizyjną Tokyo Tower, stanowiąc obszerny teren zielony w tej części miasta. Obejmuje malownicze zakątki pełne kolorowych drzew i krzewów oraz ogród kwiatowy z pięknymi różami. 

Park Shiba

Park Shiba

Park Shiba

Park Shiba

Jesienne róże z parku Shiba

Park HIBIYA jest tokijskim parkiem miejskim położonym w dzielnicy Chiyoda, między Pałacem Cesarskim, dzielnicą Shinbashi i dzielnicą Kasumigaseki. W okresie Edo park był własnością dwóch rodów: Mori i Nabeshima. Teren był wykorzystywany przez nich aż do okresu Meiji. W roku 1903 ziemia została oddana na park miejski.  Park jest miejscem lubianym przez tokijczyków pracujących i mieszkających w okolicy.

Fontanna w parku Hibiya

Fontanna w parku Hibiya

W dzielnicy Taito znajduje się ogród przy dawnej rezydencji rodziny Iwasaki, założycieli koncernu motoryzacyjnego Mitsubishi. Powstała na przełomie XIX/XX w. rezydencja w zachodnim stylu KYU-IWASAKI-TEI, czyli stary dom Iwasaki, zaprojektowana przez brytyjskiego architekta Josiah Condera, jest obecnie muzeum. Przy willi istnieje ogród z pięknymi okazami starych drzew, obecnie - jak na warunki japońskie - trochę zaniedbany

Kyu-Iwasaki-tei, palmy i miłorzęby

Kyu-Iwasaki-tei, miłorzęby

Kyu-Iwasaki-tei zbliżenie na korony miłorzębów

Ogród Kyu-Iwasaki-tei, wielkie cedry

 Ogród Kyu-Iwasaki-tei, kolorowe stare drzewa

Ogród japoński przy hotelu New Otani
Oprócz parków i ogrodów miejskich, w Tokio jest wiele ciekawych terenów zielonych przy instytucjach publicznych i prywatnych. Większość z nich jest ogólnie dostępna. Przykładem tego jest piękny japoński ogród przy hotelu New Otani w dzielnicy Akasaka.

Stylowy mostek w ogrodzie japońskim przy hotelu New Otani

 Kaskada i kolorowe ryby w ogrodzie japońskim przy hotelu New Otani