sobota, 6 maja 2017

Drezno - inne zabytki

Drezno, stolica Saksonii leży blisko granicy polskiej - autostradą to niewiele ponad 100 km. Warto je zwiedzić, bo jest to miasto pełne zabytków najwyższej klasy. Zwane kiedyś "Florencją Północy" przetrwało prawie nienaruszone do początków 1945 roku. Na przełomie stycznia i lutego wojska alianckie zrzuciły na Drezno ponad 4 tysiące ton bomb obracając miasto w ruiny, w tym jego bezcenne zabytki. Celem tych nalotów miały być znajdujące się tam fabryki broni i psychologiczne złamanie Hitlera. Fabryki znajdowały się głównie poza miastem, zaś w nalotach najbardziej ucierpiało Drezno i ludność cywilna. Obecnie miasto jest odbudowane, większość zabytków odrestaurowana na miarę odniesionych zniszczeń i trudno uwierzyć, że wygląda tak pięknie patrząc na zdjęcia z końca II wojny światowej przedstawiające morze czarnych ruin. Zresztą kolor czarny dominuje również obecnie na budynkach Drezna i zastanawiałem się, czy są to pozostałości po wojnie, czy efekt starzenia się piaskowca ze Szwajcarii Saksońskiej, z którego zbudowana jest większość zabytkowych budynków.
Największe zagęszczenie zabytków znajduje się w centrum historycznym miasta. Większość z nich powstała w XVII i XVIII wieku za sprawą dwóch elektorów saskich z dynastii Wettynów, będących jednocześnie królami Polski: Fryderyka Augusta I (Augusta II Mocnego) i jego syna Fryderyka Augusta II (Augusta III Sasa).

Panorama centrum historycznego miasta od strony Tarasów Brühla z Mostu Fryderyka Augusta

Albertinum - znajdująca się na wschodnim krańcu Tarasów Brühla Galeria Nowych Mistrzów i Rzeźby. Budynek powstał w II połowie XVI wieku i służył jako arsenał broni. Po przebudowie w XIX w. został zamieniony na galerię sztuki nazwaną od imienia króla Saksonii Alberta I Wettyna. Prezentuje sztukę od romantyzmu do współczesności.

Pomnik Gottfrida Sempera, znanego saskiego architekta, autora wielu wspaniałych budowli, m.in. Drezdeńskiej Galerii Malarstwa 
i Opery Drezdeńskiej oraz wiedeńskiego Burgtheatru (wspólnie z Karlem von Hasenauerem)

Akademia Sztuk Pięknych to jedna z najstarszych uczelni artystycznych w Europie. Powstała w 1767 r., przebudowana na przełomie lat 80/90 XIX wieku, działa do dziś. Jest to duży kompleks budowli ciągnący się od Tarasów Brühla do kościoła Frauenkirche.

 Klasycystyczna fasada Akademii Sztuk Pięknych

Akademia Sztuk Pięknych

Dachy Akademii Sztuk Pięknych

Gmach Sądu Najwyższego Saksonii znajdujący przy schodach na Tarasy Brühla

Widok Sądu Najwyższego Saksonii od strony Tarasów Brühla

Kopuła wieży Sądu Najwyższego Saksonii z posągiem Ateny

Orszak Książęcy - powstał z okazji 800 rocznicy panowania Wettynów w Saksonii. Malowidło ścienne o wymiarach 102 na 10,5 m wykonane zostało z 25.000 kafelków porcelany miśnieńskiej. W czasie bombardowań Drezna tylko ta ściana w historycznym centrum  miasta została praktycznie nienaruszona. Po wojnie jedynie 223 kafelki wymagały rekonstrukcji, pozostałe pod wpływem temperatury pożarów zostały na trwałe wtopione w ścianę.

 Orszak Książęcy

Orszak Książęcy - pośrodku dwaj elektorzy sascy - królowie polscy: August II Mocny i August III Sas

Masztarnia - jest częścią Zamku Residenzschloss. Powstała w roku 1591 na polecenie Krystiana I Wettyna. 
Od XVII w. była miejscem turniejów rycerskich, obecnie - imprez kulturalnych. W grudniu odbywa się tu targ bożenarodzeniowy.

Georgenbau - neorenesansowy budynek, w którym znajduje się brama prowadząca do kompleksu zamkowego Residenzschloss
Zamek Rezydencja Elektorów Saskich Residenzschloss został wzniesiony w stylu renesansowym w XV w., później był kilkakrotnie przebudowywany i poszerzany. Do roku 1918 służył elektorom i królom Saksonii za rezydencję i jako siedziba rządu. W 1945 r. zamek został zniszczony, a od 1986 roku podjęto jego odbudowę jako "Rezydencję Nauki i Sztuki", Mieszczą się w nim Państwowe Zbiory Sztuki, w tym Gabinet Miedziorytów i Numizmatyczny. W roku 2004 otwarto Nowe Zielone Sklepienie, w roku 2006 - Historyczne Zielone Sklepienie, a w roku 2010 - Komnatę Turecką, która jest częścią drezdeńskiej zbrojowni z niezwykłą kolekcją broni i dzieł sztuki z Imperium Osmańskiego.

 Georgenbau - brama wejściowa do kompleksu zamku Residenzchloss

Dziedziniec wewnętrzny zamku, z którego wchodzi się do muzeów został przykryty szklaną kopułą. Wnętrza części muzealnej są kompletnie przebudowane i zmodernizowane (nowoczesne windy, pełna elektronika itp. bajery). Przy wejściu obowiązuje ścisła kontrola turystów jak na lotnisku i absolutny zakaz fotografowania. Jedynie zewnętrzne ściany zamku zostały zrekonstruowane zgodnie z duchem epoki.

Zamek Residenzschloss - widok ogólny

Widok zamku Residenzschloss z tarasu Zwingeru
 
Wieża zamku

Wieża zamku i pomnik króla Saksonii Jana Wettyna

Fragment zamku o zachodzie słońca.
Zachodzące słońce dodaje kolorów szarym i czarnym murom drezdeńskich zabytków
.


Fragment zamku o zachodzie słońca

Katedra Trójcy Świętej Hofkirche i zamek - widok ogólny

Opera Drezdeńska Semperoper. Zbudowana w latach 1838-41 przez Gottfrieda Sempera, następnie zniszczona przez pożar. W latach 1871-78 odbudowana pod kierownictwem syna Sempera - Manfreda. G. Semper po udziale w rewolucji 1849 r. musiał opuścić Saksonię; osiadł w Austrii. Zburzona w 1945 r., została wiernie odrestaurowana i ponownie otwarta w 1985 r. jako siedziba Saksońskiej Opery Państwowej i słynnej orkiestry symfonicznej Staatskapelle Dresden.
 
Przed Semperoper znajduje się pomnik króla Saksonii Jana Wettyna dłuta Johannesa Schillinga

Semperoper

Semperoper i pomnik króla Jana Wettyna 

Semperoper - kwadryga na szczycie gmachu zaprzężona w pantery, dłuta Johannesa Schillinga

Semperoper - wnętrze loggii

Pomnik króla Jana Wettyna (1801 - 1873), panował w latach 1854 - 1873. 
Interesował się sztuką i literaturą - przełożył na niemiecki Boską komedię Dantego.

Pomnik króla Jana Wettyna

Pomnik króla Jana Wettyna

Złoty Jeździec - odsłonięty w 1736 pomnik elektora saskiego - króla Polski Augusta II Mocnego.
Pomnik znajduje się na drugim brzegu Łaby tuż za mostem Fryderyka Augusta przy Rynku Nowomiejskim.

Złoty Jeździec - pomnik Augusta II Mocnego

Złoty Jeździec - pomnik Augusta II Mocnego