środa, 17 kwietnia 2024

Magnolie

Tegoroczna wiosna jest wyjątkowo ciepła, co powoduje przyspieszoną wegetację roślin. Coraz popularniejsze w ogrodach i parkach magnolie zaczęły już kwitnąć na początku marca. Teraz większość z nich jest w pełni kwitnienia, a niektóre zdążyły już przekwitnąć. Ich kwiaty są niezwykle efektowne, nic więc dziwnego, że budzą powszechny zachwyt i duże zainteresowanie fotografów amatorów. Nie mając własnej działki ani ogródka, w poprzednich latach na wiosnę wybierałem się z aparatem do parków i ogrodów na „polowanie” na magnolie. W swej kolekcji mam kilkaset zdjęć tych kwiatów. Są one niezwykle wdzięcznym obiektem dla fotografa, ponieważ ze względu na zwarte i wyraźne kształty dają się łatwo edytować i formatować z nich pożądane kadry. Z moich zbiorów wybrałem kilkadziesiąt zdjęć, które przedstawiam w niniejszym poście.

Magnolie to krzewy i drzewa pochodzące z Dalekiego Wschodu – z Chin, Korei i Japonii. W warunkach naturalnych występują również w południowo-wschodniej Ameryce Północnej i północnej części Ameryki Południowej. Rośliny te rozpowszechniono na całym świecie dla celów ozdobnych. Wyróżnia się ok. 320 rodzajów tych roślin, z których do wąsko rozumianego rodzaju Magnolia zaliczanych jest ok. 120 gatunków. Cały czas hodowcy roślin tworzą nowe odmiany i ich warianty, tak że liczby te ciągle rosną i trudno powiedzieć ile obecnie ich mamy. Nazwa rodzaju Magnolia została nadana w XVII w. przez francuskiego mnicha przyrodnika Charlesa Plumiera dla upamiętnienia innego znanego francuskiego botanika Pierre'a Magnola.  

 
Magnolia purpurowa
 
Magnolia purpurowa

Magnolia purpurowa
Magnolia Siebolda z arboretum w Rogowie
 
Magnolia Siebolda z arboretum w Rogowie
 

Magnolia naga. W Chinach jej płatki używane są do przyprawiania ryżu.
 
     

 

 


 

2 komentarze:

  1. Niesamowite magnoliowe bogactwo zarówno pod względem odmian jak i kolorów. Zdjęcia tak ozdobnych drzew ogląda się z wielką przyjemnością. Czuć wiosnę. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale spektakl. Obejrzałam go z ogromną!!! przyjemnością. Tyle kolorów i kształtów. Magnolia jest myślę niekwestionowaną królową wiosny. Niestety mimo wielu prób u nas nie przetrwała. Pozdrawiam serdecznie:):)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twój komentarz na temat opublikowanego posta.