sobota, 1 maja 2021

Japonia - pięć zamków

W tym poście chcę przedstawić zdjęcia pięciu zamków japońskich, których nie pokazywałem wcześniej. Niektóre z nich to skany zdjęć analogowych z kliszy. Po przejrzeniu skanów starych zdjęć z pierwszych wyjazdów do Japonii stwierdziłem, że niektóre z nich są całkiem dobre i postanowiłem zrobić jeszcze parę postów z tego kraju. Zamki w tym poście pokazuję idąc z północy na południe. Dla zainteresowanych podaję, że inne zamki Japonii pokazywałem w następujących postach: Chiba, Hamamatsu, Nagoya, Okayama i zamek Himeji. 

AIZU-WAKAMATSU to najważniejsze miasto w zachodniej części prefektury Fukushima w północno-środkowej części wyspy Honsiu pomiędzy Morzem Japońskim i Pacyfikiem. Znajduje się tu zamek typu hirayama-shiro, to znaczy zbudowany na wzgórzu otoczonym równiną. Zamek ten, znany pod nazwą Tsuruga-jō został zbudowany w 1384 r. i wielokrotnie zmieniał właścicieli, władców regionu Aizu. Został zniszczony po wojnie Boshin w 1868 roku, buncie przeciwko nowo utworzonemu rządowi Meiji, który położył kres feudalnej epoce Japonii. Zamek był jedną z ostatnich twierdz samurajów lojalnych wobec szogunatu rodu Tokugawa. Odbudowany został w latach 60. XX wieku. Wewnątrz znajduje się muzeum z atrakcyjnymi ekspozycjami na temat historii zamku i stylu życia samurajów.

Zamek w Aizu-Wakamatsu

 Zamek w Aizu-Wakamatsu

 Zamek w Aizu-Wakamatsu

Aizu-Wakamatsu - wokół zamku rosną drzewa wiśni, które stanowią wielką atrakcję na wiosną. To malownicze drzewo przed zamkiem 
to chyba śliwa. Są one równie popularne jak wiśniowe drzewka. Z ich owoców produkuje się znany w Japonii likier umeshu.

MATSUMOTO to średniej wielkości miasto leżące w Alpach Japońskich, w środkowo-zachodniej części Honsiu w prefekturze Nagano. Znajduje się tu jeden z 5 oryginalnych zamków japońskich typu hirajiro (zbudowany na płaskim terenie) z końca XVI w. Jego budowniczymi i pierwszymi właścicielami była rodzina Ogasawara. Ze względu na czarny kolor ścian znany jest jako Zamek Kruków. W ciągu ponad 400 lat swej historii nie uległ zniszczeniu ani większym zmianom. Zamek posiada sześć kondygnacji (w tym jedna sekretna bez okien); wewnątrz znajduje się ciekawe muzeum broni i dawnych zbroi.

Zamek w Matsumoto. Otoczony głęboką fosą i potężnymi kamiennymi murami był nie do zdobycia.

Zamek w Matsumoto

Zamek w Matsumoto

Zamek w Matsumoto

Zamek w Matsumoto

Zamek w Matsumoto o porannej mgle pod światło

Zamek w Matsumoto o porannej mgle pod światło

Wyjście przez bramę zamku na czerwony most nad fosą

Czerwony most do zamku nad fosą

Matsumoto - park wokół zamku. W Japonii nie ma jesieni bez czerwonych klonów, aczkolwiek tutaj dominują sosny.

Matsumoto - sosny wokół zamku

Matsumoto - park wokół zamku łączy się z parkiem miejskim

Matsumoto - widok z miejskiego parku na miasto i Północne Alpy Japońskie. 
Miasto położone jest w rozległej płaskiej kotlinie wśród gór.

Matsumoto - zbliżenie na Alpy Północne

Widok z autostrady po wyjeździe z Matsumoto

Widok na góry z autostrady pod Matsumoto

OSAKA to trzecie pod względem wielkości miasto japońskie. Ta olbrzymia blisko trzymilionowa metropolia leży nad zatoką Osaka Morza Wewnętrznego w południowo-zachodniej części Honsiu w regionie Kansai. W Osace byłem trzy razy w czasie pierwszych wyjazdów do Japonii i nie mam zdjęć cyfrowych. Ze skanów zdjęć na kliszy udało mi się wybrać kilka zdjęć zamku i jednej ze świątyń, które pokażę w innym poście. 
Na zdjęciu główna brama do zamku.

Zamek Osaka. Nazywany Złotym Zamkiem jest jednym z najbardziej znanych zamków w Japonii. Odegrał znaczną rolę podczas jednoczenia kraju w XVI w. w okresie Azuchi-Momoyama. Wybudowany został w latach 1585-1598 przez Hideyoshiego Toyotomi. Po jego śmierci zamek odziedziczył syn Hideyori. W 1615 r. zamek został podstępem zdobyty przez rywalizującego z nim szoguna Hidetadę Tokugawę. Tokugawa odbudował i umocnił zniszczony zamek. Od tamtego czasu zamek był kilkakrotnie niszczony (uderzenie pioruna, wojna domowa w okresie restauracji Meiji, amerykańskie naloty w czasie II wojny światowej). Ostatecznie zamek został odbudowany przez miasto w latach 1995-1997. Jest on kopią oryginału wykonaną z betonu (łącznie z windami), jednak wnętrze niewiele przypomina dawne zamki japońskie. Wewnątrz znajdują się ekspozycje historyczne i odbywają się prezentacje multimedialne dot. jego burzliwej historii.

Zamek Osaka

Zamek Osaka - z lewej strony widoczny jest szyb windy do wjazdu na I piętro

Zamek Osaka

Zamek Osaka - studnia zamkowa

Torii i chram Hokoku w obrębie murów zamku Osaka. Po upadku szogunatu Tokugawy cesarz Meiji polecił wybudowanie w 1879 r. 
tego chramu na wyspie Nakanoshima na rzece Dojima w Osace dla upamiętnienia budowniczego zamku Hideyoshiego Toyotomi. 
W 1961 r. chram został przeniesiony na zamek. 

Zamek Osaka - chram Hokoku wzniesiony ku pamięci Hideyoshigo Toyotomi

FUKUYAMA to prawie półmilionowe miasto leżące w południowo-zachodniej części Honsiu w prefekturze Hiroshima przy ujściu rzeki Ashida do Morza Wewnętrznego. W mieście znajduje się zamek Hisamatsu z I połowy XVII w. Zbudowany został na polecenie szoguna Ieyasu Tokugawy przez spokrewnionego z nim Katsunariego Mizuno. Był to jeden z najpotężniejszych ówczesnych zamków - posiadał 26 baszt, 7-piętrowy donżon, 10 bram i otoczony był podwójną fosą. Do 1700 r. pozostawał we władaniu rodu Mizuno. Zamek przetrwał walki okresu restauracji Meiji. Dopiero w wyniku nalotów podczas II wojny światowej większość jego zabudowań została zniszczona. W roku 1966 odbudowana została z betonu główna wieża zamku. Obecnie mieści się w nim muzeum.

Zamek Hisamatsu w Fukuyamie

Zamek Hisamatsu w Fukuyamie

Zamek Hisamatsu w Fukuyamie - baszta narożna

Zamek Hisamatsu w Fukuyamie

Zamek Hisamatsu w Fukuyamie

Zamek Hisamatsu w Fukuyamie

Zamek Hisamatsu w Fukuyamie

Pomnik Katsunariego Mizuno, budowniczego zamku

Widok z wieży zamku Hisamatsu na najbliższe otoczenie

Widok z wieży zamku Hisamatsu na Fukuyamę

Widok z wieży zamku na Fukuyamę

Fukuyama - wokół zamku ciągnie się rozległy park. Widok z parku na zamek

Fukuyama - fontanna w parku zamkowym

Fukuyama - nowoczesna rzeźba przed Muzeum Sztuki

Fukuyama - w głębi parku znajduje się ten ciekawy budynek w kształcie kościoła neogotyckiego,
ale to nie kościół tylko pałac ślubów w amerykańskim stylu Holy Zion's Park St.Valentine

Fukuyama - pałac ślubów Holy Zion's Park St. Valentine

Fukuyama - wieże pałacu ślubów Holy Zion's St. Valentine

Fukuyama - pałac ślubów Holy Zion's Park St. Valentine

Fukuyama - pałac ślubów Holy Zion's Park St. Valentine

KUMAMOTO to 750-tysięczne miasto leżące w zachodniej części Kiusiu nad Morzem Ariake, stolica prefektury o tej samej nazwie. W mieście znajduje się zamek Ginnan-jō (Zamek Miłorzębu) z II połowy XV w. W XVI i XVII wieku był stopniowo umacniany i rozbudowywany do imponujących rozmiarów obejmujących 49 wież, 18 wież bramnych i 29 mniejszych bram. Podczas buntu Satsumy w 1877 r. (rewolta samurajów na Kiusiu przeciwko rządom cesarza Meiji) spłonął donżon i połowa zabudowań zamku. W 1960 r. główna wieża została odbudowana z betonu. W 2016 r. zamek został poważnie uszkodzony w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Konstrukcja donżonu przetrwała, dwie boczne wieże zawaliły się. Główna wieża została już odbudowana, rekonstrukcję całego zespołu planuje się na rok 2036. 

Zamek w Kumamoto przed trzęsieniem ziemi w 2016 r.

Zamek w Kumamoto przed trzęsieniem ziemi

Zamek w Kumamoto przed trzęsieniem ziemi

Zamek w Kumamoto przed trzęsieniem ziemi - narożna baszta

 

2 komentarze:

  1. Jestem pod ogromnym wrażeniem japońskich zamków i oczywiście Twoich zdjęć.
    Zaciekawił mnie widok zamku Kumamoto po trzęsieniu ziemi. Oglądałam zdjęcia w interenecie.
    Miłego, słonecznego weekendu:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zamki japońskie są niesamowite. Mamy jeden uwieczniony na puzzlach. Japonia to marzenie, ale jeszcze nie spełnione - jak zresztą cała Azja.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Będzie mi miło przeczytać Twój komentarz na temat opublikowanego posta.